czwartek, 29 lipca 2010

Marek Krajewski: Śmierć w Breslau

Informacje ogólne
Wydawca: Znak
Rok tego wydania: 2010
Rok pierwszego wydania: 1999
Liczba stron: 256
Wymiary: 136 x 205 mm
ISBN: 978-83-240-1363-0
Cykl: Eberhard Mock (tom 1)
Oprawa: miękka

Ocena*
ocena ogólna: 4=/6
fabula: 4/6
stopień wciągania: 4/6
styl narracji: 3/6
uczucie własne: 3/6

Mam strasznie mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony była beznadziejna... z drugiej nie do końca... Główny bohater wzbudził we mnie sporo negatywnych emocji, ale mimo to mu kibicowałam... Po prostu nie wiem jak mam ją ocenić, ani co mam o niej napisać...

Jedyną rzeczą, której jestem pewna, to moje zdziwienie tytułem... mamy Śmierć w Breslau choć przez całą książkę narrator posługuje się polską nazwą miasta - Wrocław. Ponieważ nie umiem nic sensownego napisać własnymi słowami, to tylko zacytuję notę wydawcy:

Wrocław, maj 1933 roku. Wstrząsająca zbrodnia. Zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet. Tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. I wszędzie skorpiony. Idealna sprawa dla Eberharda Mocka.
W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, rządzi przemoc i korupcja. Wysoko postawieni notable oddają się hazardowi i rozpuście, przekupna policja walczy o władzę. W mieście zarażonym doktryną hitlerowską pewien komisarz gustuje w dość nietypowej rozrywce. Grywa w szachy (według własnych zasad) z pięknymi roznegliżowanymi pannami. To Mock, którego z domu rozkoszy może wyciągnąć tylko kolejna zbrodnia.


*Książki słuchałam

3 komentarze:

  1. Śliczne wydanie, nie widziałam go jeszcze.

    A sama powieść zdecydowanie mi się nie podobała. Nagromadzenie syfu i przemocy do granic absurdu, a nawet poza te granice powodowało, że nie byłam w stanie się niczym przejąć, bo wszystko wydawało mi się totalnie nierealne.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ysabell jest sporo prawdy w tym co piszesz... choć może ja jestem trochę bardziej uodporniona...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...