poniedziałek, 29 listopada 2010

Robert Ludlum: Tożsamość Bourne'a

Informacje ogólne
Wydawca: Amber
Rok pierwszego wydania: 1990
Rok tego wydania: 2004
Liczba stron: 463
Wymiary: 140 x 200 mm
ISBN: 83-241-1740-7
Cykl: Jason Bourne (tom 1)
Tytuł oryginału: The Bourne identity
Tłumaczenie: Zdzisław Nowicki (1990), Andrzej Dobrosz (2004)
Czyta: Ryszard Nadrowski
Ocena*
ocena ogólna: 5-/6
fabuła: 5=/6
stopień wciągania: 5+/6
uczucie własne: 5-/6

Człowiek, o którym nic nie wiemy, zostaje zaatakowany na morzu. Kilkakrotnie postrzelony wypada za burtę w trakcie burzy. Następnego dnia znajduje go łódka i zawozi do lekarza. Medykowi cudem udaje się go uratować.
Uratowany cierpi na całkowitą amnezję. Nie pamięta niczego ze swojego życia. Lekarz informuje go, że przechodził w swoim życiu operacje plastyczne, okazuje się także, że bezimienny doskonale obchodzi się z bronią. W ciało mężczyzny wszczepiono mikrofilm, na którym jest numer konta w banku w Zurychu. Bezimienny postanawia udać się tam, bo jest to jedyny trop mogący wyjaśnić jego przeszłość.
Zaraz po tym, jak mężczyzna opuszcza lekarza, okazuje się, że ktoś pragnie go zabić. Od tej chwili bezimienny musi cały czas uciekać, jednocześnie próbując dowiedzieć się czegoś o sobie, zaś zdobywane informacje nie zawsze są prawdziwe...

Tożsamość Bourne'a to książka obfitująca w dużą liczbę zwrotów akcji. Kiedy wydaje nam się, że mamy już jakieś pojęcie o wydarzeniach, chwilę później zostajemy wyprowadzeni z błędu. Generalnie książka mi się podobała, choć była może trochę za bardzo zagmatwana. Z czystym sumieniem mogę ją polecić wszystkim miłośnikom książek sensacyjnych. Ja na pewno, za jakiś czas, sięgnę po kolejną część tego cyklu.

*Książki słuchałam.

1 komentarz:

  1. Już od dłuższego czasu zamierzam poszukać jej w bibliotece ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...