środa, 21 kwietnia 2010

Anne McCaffrey: Jeźdźcy smoków z Pern


Jeźdźcy smoków z Pern to jeden z bardziej znanych cykli fantasy o smokach. Dotychczas w Polsce wyszło 16 powieści z tego cyklu i jeden zbiór opowiadań (o którego istnieniu dowiedziałam się dopiero przygotowując tę notkę, więc będę musiała nadrobić swoje braki). Wszystkie przetłumaczone powieści przeczytałam i mogę powiedzieć, że jeżeli pominiemy ostatnią książkę Smocza rodzina to seria jest świetna.
Nie będę podawać streszczeń poszczególnych części, bo można ich sporo znaleźć w sieci (m.in. w wikipedii), więc opowiem tylko trochę o opisywanym świecie.

Cykl ten dzieje się na planecie Pern, gdzie obok ludzi i zwierząt żyją także smoki. Smoki są obrońcami planety, gdyż potrafią walczyć z nićmi - zabójczymi mikroorganizmami, które spadają co kilkaset lat z nieba i niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze. Każdy smok jest związany z jednym człowiekiem, związek taki zaczyna się w momencie wyklucia smoka, który wybiera sobie partnera na całe życie. Jest on bardzo mocny, partnerzy potrafią ze sobą telepatycznie rozmawiać, w przypadku śmierci człowieka, jego smok popełnia samobójstwo, w odwrotnej sytuacji najczęściej jest podobnie, choć zdarzają się przypadki, że jeździec żyje bez smoka.
Smoki mają wiele niezwykłych zdolności. Poza tym, że umieją latać i ziać ogniem, to potrafią także podróżować pomiędzy. Podróż taka trwa kilka sekund, smok zaś może się w tym czasie przenieść na dowolnie dużą (lub mała) odległość, jedynym wymogiem jest to, aby wiedział gdzie dokładnie ma się przenieść.

Jako całość cykl bardzo polecam, książki szybko wciągają i dobrze się je czyta. Przedstawiona przez mnie kolejność jest kolejności wydawania. Chronologicznie powieści mają inny porządek, ale ja bym polecała czytanie zgodnie z kolejnością wydawania, bo po przeczytaniu pierwszych chronologicznie, pierwsze wydaniowo tracą sporo ze swojego uroku. Całemu cyklowi daję oceną 5 i wszystkich serdecznie zachęcam do przeczytania :)

2 komentarze:

  1. Ubóstwiam ten cykl, do tego teraz wyszedł w bardzo atrakcyjnym cenowo broszurowym wydaniu. i całkiem ładne okładki

    OdpowiedzUsuń
  2. Cykl jest bardzo fajny i szkoda, że wszystkiego nie przetłumaczyli na polski, ale coż...

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...