poniedziałek, 19 kwietnia 2010

C.S. Harris: Czego boją się aniołyInformacje ogólne
Wydawca: Red Horse
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 446
Wymiary: 125 x 195 mm
ISBN: 978-83-60504-32-1
Cykl: Sebastian St. Cyr
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: Sebastian St. Cyr Mystery: What Angels Fear

Ocena
ocena ogólna: 5-/6
fabula: 4+/6
stopień wciągania: 5+/6
uczucie własne: 5=/6


Akcja powieści dzieje się w Londynie, w czasach panowania Jerzego III (szalonego), w trakcie ustanawiania regencji jego syna. Głównym bohaterem książki jest Sebastian St. Cyr - arystokrata, do niedawna służący w wywiadzie wojskowym. Na podstawie poszlak zostaje on oskarżony o zabójstwo młodej aktorki, zaś w wyniku nacisków politycznych, policja przystępuje do natychmiastowego aresztowania. W czasie dokonywania go, jeden z konstabli przypadkowo śmiertelnie rani drugiego i oskarża o tę zbrodnię wicehrabiego. W zaistniałych okolicznościach Sebastian dochodzi do wniosku, że musi uciec i samodzielnie znaleźć rzeczywistego mordercę aktorki.

Powieść w moim odczuciu ma sporo zalet i kilka wad. Niewątpliwie szybko wciąga, czytelnik mocno przejmuje się losem głównego bohatera i tym, czy uda mu się wykaraskać z kłopotów. Moim zdaniem znaczącą wadą są nadnaturalne zdolności głównego bohatera. Sebastian mianowicie słyszy rozmowy prowadzone szeptem w innym pokoju oraz doskonale widzi w ciemności (rozróżnia nawet kolory). Autorka w zakończeniu pisze, że to nie jest wymysł, a bardzo rzadka mutacja genetyczna występująca na tamtych terenach nazywana zespołem Bithila... Próbowałam wygooglać tę mutację i wszystko co znajdowałam, to odnośniki do tekstów związanych z tą właśnie książką... Nie wiem, czy ten zespół rzeczywiście istnieje, ale nawet jeżeli tak, to nadawanie bohaterowi takich zdolności wydaje mi się niepotrzebne i szkodliwe dla fabuły, szczególnie, że Sebastian zbyt mocno z nich nie korzysta.
Podsumowując książka jest niezła, ale nie świetna. Czyta się dobrze, choć trochę kłują w oczy te nadludzkie zdolności Sebastiana. Mimo tego polecam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...