czwartek, 15 kwietnia 2010

Robin Hobb: Uczeń skrytobójcyInformacje ogólne
Wydawca: Mag
Rok wydania: 2005
Liczba stron: 456
Wymiary: 115x185 mm
ISBN: 83-89004-97-6
Cykl: Skrytobójca (część 1)
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: Farseer: Assassin's Apprentice

Ocena ogólna: 5+/6*


Głównym bohaterem książki jest Bastard Rycerski nieprawy syn Księcia Rycerskiego następcy tronu Królestwie Sześciu Księstw. Poznajemy go, gdy jest małym chłopcem, który trafia pod opiekę królewskiego koniuszego Brusa. Po jakimś czasie Brus odkrywa, że chłopiec jest skażony Rozumieniem - pradawną magią zakazaną w królestwie, a polegającą na możliwości dzielenia myśli z przywiązanym do człowieka zwierzęciem. Brus brutalnie pozbawia chłopca psa, z którym się związał i zakazuje mu związków ze wszelkimi zwierzętami.
W międzyczasie król Roztropny przypomina sobie o chłopcu, przenosi go ze stajen do zamku i każe uczyć potajemnie na skrytobójcę. Nauczycielem chłopca jest Cierń, przyrodni brat króla, tak samo jak chłopiec pochodzący z nieprawego łoża. Po pewnym czasie ujawnia się, że chłopiec ma Moc i król każe ćwiczyć go w posługiwaniu się nią.
Tymczasem na Królestwo uderza nieprzyjaciel i sprowadza na mieszkańców kuźnicę, zaczyna się walka...

Uczeń skrytobójcy to naprawdę świetna książka. Trzyma w napięciu, zaciekawia, sprawia, że z niecierpliwością czekamy na kolejny zwrot akcji. Opisany w niej świat fantasy jest dość nietypowy, gdyż główna występująca w niej magia: Moc w większości polega na umiejętności porozumiewania się na odległość. Postacie opisane są żywo i bardzo szybko nawiązujemy przyjaźń z Bastardem, przez co bardzo interesuje nas jego los.

*To jest opinia "archiwalna", w związku z czym podaję tylko ocenę ogólną, bo aż tak dokładnie jej nie pamiętam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...